2011/01/29

Hala Ludowa, Hala Stulecia, Jahrhunderthalle...W poniedziałek Łukasz Biederman wysłał mi link do informacji o przebudowie Hali. Tydzień załatwiania i dzisiaj byliśmy. Ledwo dycham, w płucach mam cementownię. Foty wywołają się koło środy zapewne. Warunki pod kopułą bardzo ciężkie. Nie było mowy o pracy dużą kamerą - pył, pył i pył. Do tego koparki, które co chwilę wystawiały pod gęstą chmurę (tu znowu) pyłu swoje połyskujące ramiona. Scena jak z filmu science - fiction. Ludzi nie widać, nic nie widać. Mieliśmy wrażenie, że to roboty. O Hali warto poczytać (link). To przez wiele lat największa tego typu konstrukcja na świecie, a i pierwsza tego typu, jaką ludzie stworzyli.

Kuluary były jednak w pełni zadowalające. Znalazłem tam wszystko to, co było mi potrzebne. Cieszę się, że ta przebudowa ruszyła, że zniszczone zostanie wszystko to, czego nie przewidział Max Berg. Mam nadzieję, że kiedyś wszystkie auta spotka to samo i powstanie akcja ściągania brewek z reflektorów, odklejania szpachli i kompozytów, diodowych pseudo lamp i innego syfu. Albo chociaż znikną koszmarne elementy elewacji.

Muzyka na dzisiaj, która cały czas mi tam towarzyszyła gdzieś w głowie:

3 comments:

Jedrzej said...

Dzien dobry.

"Fragment architektury (...) moze byc w najwyzszym stopniu elegancki. Proporcje (...) architektury, wlasciwosci jej ornamentow, symetria calosci moga byc wysoce zadowalajace. Jesli jednak wprowadzimy ja do obrazu, staje sie ona natychmiast przedmiotem formalnym i przestaje sie podobac. Jesli chlielibysmy nadac jej piekno malownicze, musielibysmy uzyc drewnianego mlota zamiast dluta, musimy obtluc polowe, zmienic powierzchnie reszty i rozrzucic dookola zmasakrowane fragmenty w bezladnych stosach. Krotko mowiac, ksztaltny budynek musimy zmienic w szorstka ruine"

William Gilpin "O pieknie malowniczym"

Lokalny Artysta JR. said...

Cześć Jędrzej, chyba rozumiem, niemniej wydaje mi się ten cytat truizmem. Architekturę czujesz architekturą i fotografia (lub jej inne przedstawienie za pomocą innych niż bryła środków, w tym wiersz czy olej na płótnie) będzie jakimś jej wycinkiem. Moim (pewnie nieodkrywczym) zdaniem architekturę chłoniesz całym ciałem i umysł trawi ją inaczej, niż inne materialne realizacje twórczości.

Chociaż teraz nie mam pewności, czy dobrze rozumiem intencje cytatu i cytującego.

maniek said...

a niech mnie, ten set to moc