2017/12/28

trzy remizy z Opolszczyzny

Firestation OSP Dobrzeń Wielki/Groß Döbern, 25.12.2017
Remiza OSP Dobrzeń Wielki, 25.12.2017

Powrót do Dobrzenia Wielkiego był "chciany" od ponad roku. W czerwcu 2016 z kumplami pojechaliśmy do Olesna odszukać na tamtejszym cmentarzu grób przedwcześnie zmarłego Achima Halupczoka. Jechaliśmy blisko Odry, na jej prawym brzegu, aby uniknąć ruchliwej DK 94. Od Popielowa/Poppelau zaczęły nam towarzyszyć transparenty od "ręce precz od gminy" - mniej więcej. Kolega z redakcji opolskiej gazety wyjaśnił, że miasto ostrzy sobie zęby na podatki płynące z elektrowni, stąd te protesty, miejscami humorystyczne i kreatywne. Wtedy jeden z banerów był rozpięty na dobrzeńskiej remizie (klik), choć uwagę i tak bardziej przykuwała "kopuła" wieńcząca wieżę remizy. W grudniu 2017 transparenty na ulicach są wciąż widoczne, choć nie w takiej ilości. Ale na remizie - tylko choinka.

Firestation OSP Lipki, 25.12.2017
Remiza OSP Lipki i Dom Ludowy w Lipkach, 25.12.2017

Firestation OSP Popielów/Poppelau, 25.12.2017
Remiza OSP Popielów, 25.12.2017

Remiza w Popielowie to też znalezisko "rowerowe", ale z jakiegoś samotnego wyjazdu w kierunku Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To czasem bardzo dziwne, jakie formy przybierają tego rodzaju budynki. W wielu wsiach remiza jest centrum życia - w założeniu - kulturalnego. Budowane są więc w takim układzie, aby nad garażami wozów bojowych była sala przeznaczona na imprezy. Teoretycznie formę powinna narzucać w ich przypadku funkcja i to bardzo konkretna. Tutaj - nie mam pojęcia, o co mogło chodzić.

1 comment:

gorniczy said...

Zerknij na miejscowość Łany przed Pyskowicami, tam jest remiza z fajnym powitaniem na ogrodzeniu. Andrzej Tobis już to wyłapał w swojej encyklopedii :)