2015/04/03

Mikolin/Nikoline

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie, Mikolin, do 1945 r. Nikoline, 3.4.2015 r.

Wokół pomnika i faktów które upamiętnia przez lata narosło wiele kontrowersji, przede wszystkim co do liczby żołnierzy poległych podczas forsowania Odry. Oficjalna propaganda przez cale dziesięciolecia epatowała wszystkich przerażającą liczbą 40 000 żołnierzy którzy mieli w tym miejscu stracić życie. Liczbę tę powtarzano w wielu publikacjach i przewodnikach. Fakty i chłodna logika mówią jednak co innego. Radziecki historyk B.C. Urłanis w swojej książce "Wojny a zaludnienie Europy" podaje przelicznik zabitych i rannych, wynoszący podczas działań frontowych minimum 1:3. To znaczy, że gdyby w okolicach Mikolina faktycznie poległo 40 000 żołnierzy, to przynajmniej trzy razy tyle musiałoby zostać rannych. Straty Armii Czerwonej wyniosłyby w tym miejscu co najmniej 160 000 ludzi. Dla porównania największa bitwa na ziemiach polskich – 6 miesięcy walk na Wale Pomorskim kosztowała życie "tylko" 32 000 żołnierzy.
W okolicach Skorogoszczy poległo 325 żołnierzy radzieckich, których pochowano na cmentarzu w Skorogoszczy, skąd 12 i 13 sierpnia 1953 r. prochy ich ekshumowano i przeniesiono do Kluczborka na radziecki cmentarz wojenny. (Wikipedia)
Byłem tu już kilka razy. Dzisiaj z Hasselbladem i Distagonem 50mm, więc w końcu jak należy, do tego światło dość "akuratne". W przyszłym tygodniu pierwsza porcja poleci do wywołania i zobaczę, co dalej. Zbieram dość spore ilości wszelkiej maści materiałów, synapsy wariują próbując połączyć w całość elementy układanki, w której mam kilka poważnych dziur. Po pierwsze nie wiem, ile jest elementów, nie mam obrazka na wzór, nie mam nawet takich płaskich puzzli, od których zawsze zaczynam zabawę. 

No comments: