2020/12/14

Brzeg/Brieg


Ten pomnik odnalazłem naj pierw przeczesując okolicę na obrazowaniu na podstawie skanów LIDAR, cały park na wschodzie Brzegu był zbiorem różnego rodzaju upamiętnień. Potem dopiero na niezawodnym "Hydralu" - obecnie polska-org.pl - zobaczyłem, że spory staw, który przez lata był zapuszczony, został zrewitalizowany. W miejscu filarów symbolizujących pięć lat działań wojennych, stoją obecnie betonowe donice, a fragmenty filarów koncentrycznie leżą za wzniesieniem. Po schodach i bocznych budowlach nie ma śladu.

Brzeg/Brieg, 6.12.2020

Brzeg/Brieg, 6.12.2020

Brzeg/Brieg, 6.12.2020

W Brzegu zachowała się piękna dzielnica mieszkaniowa, której centrum stanowiły koszary. Jest tam parę pięknych rozwiązań, które staram się pokazać moim gościom, kiedy się u mnie zjawiają. Niestety tego dnia nie zrobiłem zdjęć akurat tym obiektom, bo były wyjątkowo niefortunnie oświetlone, a ja czekam wciąż na zakup szerokiego szkła do Fuji GFX.

Brzeg, róg Wyszyńskiego i Słowiańskiej. 6.12.2020

Uwagę zwraca budynek na rogu ulic Słowiańskiej (a jakże!) i Wyszyńskiego. Powoli postępuje ich styropianizacja, która zamienia modernizm w termodernizm. Choć rozumiem konieczności energetyczne i komfort mieszkańców, to obawiam się, że te ślady po kulach niebawem zostaną pokryte kożuchem spienionego tworzywa sztucznego.

Brzeg, róg Wyszyńskiego i Słowiańskiej. 6.12.2020

Brzeg, róg Wyszyńskiego i Słowiańskiej. 6.12.2020

Jakoś z dekadę temu na tym blogu pojawiła się definicja stylu obowiązującego w Polsce w wielu dziedzinach twórczości, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Autorem zwrotu może być Paweł Olejniczak i/lub Martin Gorczakowski. Nie pamiętam, bo chyba byliśmy pijani. Ale chuizm wszedł do literatury i działa. 

Termodernizm - termiczna modernizacja elewacji (ale także stolarki drzwiowej i okiennej) modernistycznych obiektów architektonicznych, która nadaje tymże obiektom karykaturalny charakter formą i/lub kolorem (patrz: pasteloza)

No comments: